Tisková zpráva | Archeologické léto 2024

Letošní ročník Archeologického léta slibuje i letecké zážitky a neznámá zákoutí Vyšehradu

Již popáté se vrací oblíbená prázdninová akce Archeologické léto, během které odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Registrace na exkurze se otevírá dnes, na více než 250 prohlídek můžou lidé vyrazit až do poloviny září.

Během letošního léta budou mít zájemci příležitost navštívit více než 100 známých i zapomenutých archeologických lokalit v doprovodu zkušených archeologů.

„Během letošní sezony návštěvník pozná různé výzkumné metody, vývoj dokumentačních technologií, způsoby ošetření artefaktů, ale i interpretační přístupy. Je to archeologie v kostce,“ říká Jaroslav Řídký z Archeologického ústavu AV ČR, Praha. Ten rovnou měrou s Archeologickým ústavem AV ČR v Brně a ve spolupráci s více než pěti desítkami dalších institucí celou akci organizuje.

Kromě úspěšných lokalit z minulých let přibyla i nová místa jako třeba dvě pražská hradiště – v Butovicích a Divoké Šárce, hradiště Šumárník nebo velkomoravský kostel v Modré u Velehradu. Celkem se lidé můžou registrovat na více než 250 akcí.

„Nejoblíbenější jsou tradičně komentované prohlídky probíhajících archeologických výzkumů, při kterých mohou zájemci sledovat postupy a metodiku práce v terénu. Na některých lokalitách si také sami vyzkouší, co taková práce obnáší,“ láká Zdenka Filipová z Archeologického ústavu AV ČR, Brno.

Letecká archeologie i tajemný Vyšehrad

Velmi neobvyklý zážitek si můžou odnést ti, kteří se přihlásí na akci zaměřenou na údolí Ohře, léto 1813: obranná linie proti Napoleonovi a příběh jejího odhalení. Zájemci si vyzkouší i leteckou archeologii, za doprovodu uznávaného odborníka na leteckou archeologii Martina Gojdy se nad údolím Ohře proletí letounem Cessna 172. Právě z ptačí perspektivy lze totiž objevit a rozeznat struktury, které přímému pohledu ze země zůstávají skryty – například díky odlišnému zbarvení obilí, které roste nad zbytky obranných linií.

Výjimečné jsou i komentované prohlídky na Vyšehradě, který letos slaví stoleté výročí výzkumů. Kde se zde nacházel nejstarší známý středověký kamenný palác? Jak archeologie odkrývá stopy po novém politickém programu, který chtěl v Čechách prosadit první český král? Nejen na tyto otázky odpoví v průběhu exkurze Ladislav Varadzin. Účastníci se seznámí s nejvýznamnějšími objevy a nahlédnou i do míst veřejnosti obvykle nepřístupných.

Novinkou Archeologického léta 2024 jsou prohlídky v angličtině, a to v Praze (Vyšehrad, Letná, Závist) a v Dolních Věstonicích.

Stačí si rezervovat termín přes webové stránky www.archeologickeleto.cz. První prohlídky jsou naplánované již od června, akce trvá do první poloviny září.

„Protože průběh archeologických terénních výzkumů je do určité míry závislý na průběhu zemědělských aktivit, doporučujeme průběžně sledovat nabídku prohlídek po celé léto,“ uzavírá Zdenka Filipová z brněnského ústavu.

Kontakt pro média:
Jaroslav Řídký, Archeologický ústav AV ČR, Praha: ridky@arup.cas.cz, +420 734 445 333
Zdenka Filipová, Archeologický ústav AV ČR, Brno: filipova@arub.cz, +420 776 627 785

Více informací pro veřejnost:
Kristina Zannikos, Archeologický ústav AV ČR, Praha: archeoleto@arup.cas.cz, +420 606 945 731