Tisková zpráva | Nový projekt Zdivočelá země
Temnou minulost republiky zkoumá nový výzkumný projekt Zdivočelá země
Stačilo pár let a země zdivočela. V románu Jiřího Stránského i ve skutečnosti. Každá vlna, nacistická i komunistická, se jistým způsobem propsala do úředních záznamů, jinak zase do krajiny, do země nebo do paměti.
Například důlní závod a zajatecký tábor Rolava připomíná fantasy krajinu a nabízí působivé scenérie pro fotografy. Vznikl pro potřeby nacistické válečné mašinérie a je působivým pomníkem otrocké práce válečných zajatců. O své historii zdánlivě mlčí také hřbitov a zbytky kostela, které jako jediné přečkaly poválečné události z někdejší rozlehlé obce v hraničním pásu.
Nejen jejich příběhy chce vyprávět unikátní výzkumný projekt Zdivočelá země. Spojuje archeology, historiky, etnology, filozofy, specialisty na krajinnou geofyziku, strojní inženýrství či geomatiku. Zaměří se na stopy v krajině, na proměnu sídel a průmyslových komplexů, na místa poznamenaná válečnými konflikty, na materiální doklady politických represí a zločinů proti lidskosti, ale také na otisky v naší historické paměti. Často tedy na ty složky moderního historického dědictví, jejichž výzkum a interpretace stále rozděluje dnešní společnost.
„Snažíme se přispět k tomu, abychom jako společnost lépe čelili vnějším i vnitřním hrozbám, které manipulují s nedávnou minulostí. Právě hmotné prameny a jejich propojení s pamětí mají v dnešní postfaktické době vyšší odolnost vůči dezinterpretacím než obvyklé historické výklady,“ říká hlavní řešitel Jan Hasil z Archeologického ústavu AV ČR, Praha.
Od velké historie k lokálním dějinám
Vědci budou zkoumat mimo jiné dopad kolektivizace na krajinu, fenomén hranic, moderní hřbitovy, industriální areály, letiště z druhé světové války, stopy moderního válečného konfliktu v krajině, koncentrační, internační a pracovní tábory.
„Projekt Zdivočelá země je v mnoha ohledech unikátní. Poprvé je v českém prostředí věnována cílená pozornost různým aspektům materiality 20. století ve vazbě na historickou paměť, a to na mezioborovém základě, který propojuje humanitní, sociálně-vědní, přírodovědné a technické obory,“ doplňuje odborný manažer projektu Pavel Vařeka ze Západočeské univerzity v Plzni, který se podobným tématům dlouhodobě věnuje.
Odborníci se budou věnovat také práci s pamětníky, fotografickým a filmovým dokumentům i historickým písemnostem. Důležitou součástí projektu je pořádání teoretických workshopů s předními evropskými specialisty, rozvoj geofyzikální aplikace v archeologii, spolupráce se strojními inženýry, letecké snímkování i rozvoj digital humanities.
Rolava, Stalinův památník i Rudá věž smrti
Projekt Zdivočelá země spolufinancuje Evropská unie prostřednictvím OP JAK (reg. č. CZ.02.01.01/00/23_025/0008705), spolupracují na něm pražský Archeologický ústav AV ČR, Katedra archeologie FF a Fakulta strojní Západočeské univerzity v Plzni, Etnologický ústav AV ČR a Centrum pro teoretická studia, společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky.
Výstupem bude několik desítek studií v předních světových odborných časopisech a čtveřice monografií. V anglickém jazyce vyjde souborné zpracování dlouholetého výzkumu důlního závodu a zajateckého tábora Rolava v Krušných horách a interdisciplinárně zaměřená publikace o pomníku J. V. Stalina na pražské Letné. Na českou odbornou veřejnost se zaměří antologie studií, které se budou věnovat například romskému koncentračnímu táboru v Letech u Písku, Rudé věži smrti ve Vykmanově či lokalitám spojeným s těžbou uranu na území Moravy.
„Pro veřejnost bude nejviditelnějším výstupem nový díl Archeologického atlasu vydaný v nakladatelství Academia, který na bázi úspěšného a osvědčeného konceptu představí pět desítek moderních lokalit v krajině Čech, Moravy i Slezska,“ doplňuje Jan Hasil.
Zdivočelé Česko, Asie i Afrika
Na řešení projektu dohlíží mezinárodní vědecká rada složená ze špičkových vědců světového renomé. Konsorcium badatelů je rozděleno do výzkumných týmů, které prozkoumají různá témata nejenom v domácím prostředí, ale také v globálním kontextu prostřednictvím výzkumných expedic v Evropě, Asii a Africe. Během zahajovací veřejné besedy v Café Academia 31. března 2025 odborníci představili sedm výzkumných záměrů, mezi nimi např. proměny moderní venkovské krajiny a sídel, archeologie moderních válek nebo archeologie paměti.
Kontaktní osoba:
Jan Hasil
Archeologický ústav AV ČR, Praha
hasil@arup.cas.cz
-
Tisková zpráva (5.49 MB)Stáhnout