Archeologické léto: detail prohlídky Hrad Blansko

Hrad Blansko

Autor Jiří Preclík, Muzeum města Ústí n. L.

Autor Jiří Preclík, Muzeum města Ústí n. L.

Autor Jiří Preclík, Muzeum města Ústí n. L.

Autor Jiří Preclík, Muzeum města Ústí n. L.

Rozlehlé a dobře dochované zříceniny hradu Blansko se nachází na výrazném kopci vysoko v horách nad levým břehem Labe, v dominantní poloze nad údolím Neštěmického potoka. V písemných pramenech se kromě českého názvu objevuje i pojmenování Blankenstein.

Hrad byl vystavěn na nově vzniklém panství jako sídlo druhorozeného Václava z Vartenberka, který se po něm poprvé píše r. 1401. Podle archeologických nálezů byl ovšem kopec osídlen již v 2. pol. 13. a na začátku 14. století. V r. 1405 Václav vstoupil do služeb míšeňského markraběte Viléma, včetně podstoupení hradu. V této době byl také hrad dobýván, stejně jako r. 1416 kdy jej pro krále Václava IV. získal Mikuláš Chudý z Lobkovic. Od r. 1424 byla na hradě posádka Míšeňských, ale již r. 1426 po bitvě u Ústí hrad obsadil Zikmund Děčínský z Vartenberka. Později vlastnil Blansko Jan z Vartenberka zv. Blankenštejn, který odtud vedl od r. 1435 válku nejen s Míšeňskými, ale i lužickým Šestiměstím. V r. 1441 měl být hrad neúspěšně dobýván. Situace se urovnala až r. 1442, kdy Jan vstoupil do saských služeb. Mír nevydržel příliš dlouho, po r. 1452 se Blankenštejn znovu pustil do války, aby ji po dvou letech ukončilo definitivní smíření. Posléze se majitelé hradu střídali, až jej v r. 1527 získali páni z Bünau, za nichž byl renesančně upravován. Rezidenční funkci však ztratil ještě na konci 16. století, kdy jej postupně nahradil zámek v Krásném Březně. Hrad pak sloužil jako vězení, ale po r. 1628 byl definitivně opuštěn. Na začátku 30. let 20. století byl hrad velmi nešťastným způsobem opravován a tehdy zde byla zřízena i rozhledna na místě původního paláce. V současné době se objekt vzorně stará občanské sdružení.

Místo srazu: na rozcestí Pod Blanskem, žlutá a zelená turistická značka.

Parkování je velmi omezené. K hradu vede jedna příjezdová cesta, která končí ve stejnojmenné vesnici, kde není parkoviště. Při straně silnice lze s opatrností parkovat, není ale možné jezdit na louky v okolí. Začátek procházky je zvolen tak, aby bylo možné využít autobus jedoucí z Ústí do Mírkova, odkud je to kilometr k místu srazu. Procházky se zúčastní i muzejní entomolog.

Účast na komentované prohlídce je ve většině případů bezplatná, nicméně  vybraný termín je nutné si rezervovat:

Přesné místo srazu je vyznačeno bodem v mapě.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na archeoleto@arup.cas.cz

Na Archeologickém létě se podílí:

    
Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách