Archeologické léto: detail prohlídky Blovice archeologické
Blovice archeologické
Město Blovice leží v Plzeňském kraji, v okrese Plzeň – jih, cca 20 km jihojihovýchodně od Plzně. První písemná zmínka o Blovicích pochází z roku 1284, kdy patřily jako trhová ves cisterciáckému klášteru v Pomuku. Jádrem původní vsi byl zřejmě kostel sv. Jana Evangelisty, doložený ovšem až k roku 1374, ležící na vyvýšeném místě bezprostředně nad řekou na severním okraji historického intravilánu. Současné městečko vzniklo v průběhu 14. století zřejmě jednorázovou lokací v sousedství původní trhové vsi. Městečko má relativně pravidelný půdorys, s větším obdélným náměstím, jehož delší západní stranou procházela tranzitní vitorazská obchodní cesta. V době husitských válek byl klášter v Pomuku vypleněn husity a Blovice přešly trvale do světských rukou. Později se staly součástí hradišťského panství a toto spojení trvalo až do zániku patrimoniální správy v roce 1848.
Zámek Hradiště, pseudogotický zámek do současné podoby přestavěn v roce 1872. V hmotě stavby původní gotická tvrz a renesanční zámek, dále objekt prošel barokní a empírovou přestavbou. Dnes sídlo Muzea jižního Plzeňska v Blovicích, p.o.

Zámek Hradiště (archiv MJPB, p.o.).

Zámek Hradiště, nově rekonstruované sklepní prostory východního zámeckého křídla. Autor: J. Bouda.

Blovice, kostel sv. Jana Evangelisty. Autor: J. Bouda.
Místo srazu: Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, před vstupem do zámku – muzea.
Zahájení exkurze v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích, p.o., v nově otevřeném 3. návštěvnickém okruhu – sklepy východního zámeckého křídla (zpoplatněno – vstupné 40,- Kč), možnost parkování v místě srazu, možnost občerstvení v centru města, výborné vlakové spojení na trati mezi Plzní a Českými Budějovicemi.
Účast na komentované prohlídce je ve většině případů bezplatná, nicméně vybraný termín je nutné si rezervovat:
Přesné místo srazu je vyznačeno bodem v mapě.
V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na archeoleto@arup.cas.cz